ARTROOMS MORAVANY 6 s názvom „Slovenské Benátky. Umenie mystifikácie" Výstavy

Kaštieľ Moravany nad Váhom, Moravany nad Váhom

Tento rok sa bude na pôde kaštieľu v Moravanoch nad Váhom konať už šiesta edícia skupinovej výstavy ARTROOMS MORAVANY s názvom “Slovenské Benátky. Umenie mystifikácie.”

Vernisáž výstavy sa uskutoční 25.5.2024 o 15:00 hod. 

V rámci vernisáže bude výstava predstavená formou komentovanej prehliadky.

ARTROOMS MORAVANY 6 s názvom „Slovenské Benátky. Umenie mystifikácie" predstaví umelecké projekty, ktoré si ako svoj modus operandi volia úmyselne stratégie spojené s istým druhom klamu. Robia tak však kriticky, častokrát reagujúc na aktuálne celospoločenské fenomény a nové technológie: digitálnu manipuláciu fotografií a videí, rozvoj AI, hoaxy, ideál dokonalého života na sociálnych sieťach, ale aj politický populizmus. Zároveň reflektujú a zviditeľňujú rôzne druhy manipulácie prostredníctvom umenia v područí ideológie v dobách minulých, ktoré bolo programovo využívané na tento účel.

Vystavujúce diela pracujú s iróniou a vtipom, kultúrnymi remixami, niekedy na hrane dobrého vkusu, ktorého hranice zároveň redefinujú. Dotýkajú sa nielen otázok v rámci relevancie vizuálnej kultúry ako jedného z jazykov, s ktorým sa denne stretávame v dobe záplavy digitálnych obrazov, ale aj otázok spojených s identitou, či jej konštruovaním skrz vytváranie vlastného túženého sebaobrazu. Vytvárajú paralelné svety a reality s vlastnými pravidlami, ktoré napodobňujú to, čo už poznáme a zároveň to prevracajú naruby. Lákajú divákov*čky do známychprostredí a podmanivých inštalácii, no nedoručia mu to, čo od nich očakávajú. What you see is not what you get. Výstava tiež podvratne pracuje s historickými vrstvami kaštieľa a jeho okolia a aj so zbierkou československej a sovietskej sorely jeho aktuálneho majiteľa.

Kurátorky: Barbora Komarová a Miroslava Urbanová

Kurátorská spolupráca: Omar Mirza, Zuzana Sabová

Počas tohto ročníka sa môžete tešiť na diela od viac ako 45 umelcov a umelkýň, menovite pôjde o: Milan Adamčiak, Filip Bielek, Gabriela Birošová, Zuzana Branišová, Roman Gajdoš, Erik Michalčík, Borek Brindák, Alexandra Gašparovičová, Michal Golák, Šimon Chyla, Viktor Išpár, Michaela Kacsiová, Peter Kalmus, Magdaléna Kašparová, Bystrík Klčo, Miloš Kopták, Marcel Korec, Otis Laubert, Alžbeta Lišková, Marcel Mališ, Stano Masár, Ľubica Mildeová, Tomáš Moravanský, Anastasija Pavić, Martin Piaček, PLS kolektiv, Jakub Polách, Michaela Prablesková, Matěj Radosta, Jelisaveta Rapaić, Viliam Slaminka, Filip Streďanský, Zuzana Svatik, Martin Špirec, Ján Triaška, S.N.Z.R.a P., Peter Važan, Kristína Vavrová, Samuel Velebný a Gabriela Sabová – Zuzana Zigová

Trvanie výstavy od 25. 5. do 15. 9. 2024

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Poloha

Lokalita

Kaštieľ Moravany nad Váhom
Kostolecká 161/10, Moravany nad Váhom
Slovensko
Dátum od: 25.06.2024 00:00
Dátum do: 15.09.2024 00:00

Vstupné