Bohuslav Pernecký (1950) je architektom z vášne a povolaniu venuje všetku svoju energiu i čas. Vedie prosperujúci ateliér a v tomto svete sa pohybuje s očividnou pasiou. No v srdci má i tajné dvierka a na nich vizitku s bohémskym krstným menom Bobo, pred ktorým márne hľadáme titul Ing. arch. Za nimi sídli karikatúra. Znamená pre neho podstatne viac než príležitostný relax v pracovnom zhone; sprevádza ho verne životom ako nehrdzavejúca láska.

Prvú kresbu uverejnil ako pätnásťročný a dnes jeho výstavné aktivity siahajú ďaleko za hranice; priniesli mu nejednu trofej, v Taliansku i na Kube. Nečudo, že v dvojjedinej podobe architekta i karikaturistu patril do mozgového trustu tíško zlikvidovaného sľubného medzinárodného bienále Archikatúra.

Pernecký rozhodne nie je príležitostný kresliar, ktorý by pri rysovaní projektov čmáral ukradomky na okraj smiešne postavičky. Karikatúry buduje dôkladne ako stavby. Ani čo by ho lákal gigantický experiment s premiestnením architektúry starého chrámu v Moste: svoje postavy znehybňuje ad absurdum zveličenou hmotnosťou a potom sa týmto monolitom s maximalistickou uvzatosťou pokúša vnútiť pohyb. Čímsi pripomína krasokorčuliarov, ktorí trénujú s ťažkými olovenými pásmi, aby pri exhibíciách oslnili ľahkosťou. Zmysel príbehu je zašifrovaný kdesi hlboko pod povrchom masívnej hmoty Perneckého naddimenzovaných betónových golemov. Aj preto jeho kresba, hoci precízna a perfekcionisticky vypracovaná, občas pôsobí záhadne ako sfinga a vzdoruje bežnej komunikácii. Šémom rabiho Löwa, oživujúcim ťažkopádnu hmotu, sa stáva až okamih inšpirácie. Originálny nápad jej dáva ľahkosť myšlienky, nabíja ju dynamikou, z ktorej sa rodí pohyb. Tak sa Perneckého kresby stávajú záznamom archimedovského hľadania pevného bodu, z ktorého možno zvrátiť chod vesmíru.

Kornel Földvári, spisovateľ, prekladateľ, satirik, výtvarný a literárny kritik 


Výber ocenení: 

2019 39th International Nasreddin Hodja Cartoon Contest, Turecko - Special Prize of Şişli Municipality,

2016 International Exhibition Satyrykon, Poľsko, Legnica – nominácia,

2015 Zlatý súdok 2015, Slovensko, Prešov - Zvláštna cena, Cena Igora Ševčíka,

2014 International Cartoon Contest, Bulharsko, Ruse - 1. cena, 

2013 Salt & Pepper, Rumunsko - 2. cena a Salt and Pepper Magazine Prize, 

Gold Panda 2013 International Cartoon and Illustration Competition, Čína, Peking - špeciálna cena (medaila Medená panda),

2012 4th CYPRUS INTERNATIONAL CARTOON CONTEST, Cyprus - Work of Excellence,

Gold Panda 2012 International Cartoon and Illustration Competition, Čína, Peking - špeciálna cena (medaila Medená panda),

Trasimeno Blues Cartoon Fest 2012, Taliansko - zvláštne uznanie, 

2008 4. International Cartoon Contest, Syria - zvláštna cena,

1998 Zlatý súdok, Slovensko, Prešov - hlavná cena / Grand Prix,

1991 Ancona 1991, Taliansko - 2. cena,

1989 Novomestský osteň, ČSFR, Nové Mesto nad Váhom - 2. cena

Výber z tvorby (knihy): 

2020 Minimax, PETRUS

2010 Človekopis, AABP

2008 Bublinky, AABP

1990 My zo ZOO, Mladé letá

Poloha

Lokalita

Piešťanské informačné centrum
Pribinova 2, Piešťany
Slovensko
Dátum od: 02.06.2023 00:00
Dátum do: 02.07.2023 00:00

Vstupné